© 2019 by MG14 ASSOCIATION OF NSW INC

  • s-tbird
  • https://www.facebook.com/wix
  • http://www.youtube.com/user/wixmypag

2011-2012 NSW State Titles - Queens Lake

SCRATCH OVERALL

Rank  Boat  SailNo  Club  Helm  Crew  R1  R2  R3  R4  R5  Total  Nett
1st  Aqua Rodent  2034  QLSC  Rohan Nosworthy  Sophie Holt  1.0  1.0  1.0  1.0  (2.0)  6.0  4.0
2nd  Carbon Neutral  395  NSC  Hugh Tait  Tara McCall  2.0  (3.0)  2.0  2.0  3.0  12.0  9.0
3rd  Escape  401  TSC  Greg Roche  Ben Ferguson  3.0  (4.0)  3.0  3.0  1.0  14.0  10.0
4th  That's Gold  398  TSC  Richard Dodds  Jeremy Dodds  (4.0)  2.0  4.0  4.0  4.0  18.0  14.0
5th  Skulker  358  PKSC  John Richardson  Lachlan Beavan  (7.0)  5.0  7.0  5.0  6.0  30.0  23.0
6th  Cracker Jack  403  QLSC  Warren Sykes  Andy MacLachlan  6.0  9.0  6.0  8.0  (17.0 DNF)  46.0  29.0
7th  Phase X  1988  TSC  Stuart Ferguson  Rebekah Dodds  9.0  10.0  (13.0)  6.0  5.0  43.0  30.0
8th  Wilful Intent  349  PKSC  Ian Richardson  Mason Green  (17.0 DNC)  6.0  10.0  9.0  7.0  49.0  32.0
9th  Xanadu  338  StGSC  Gary Reeves  Paul Tyson  5.0  (17.0 OCS)  5.0  7.0  17.0 DNF  51.0  34.0
10th  Wineot  394  TSC  David Hardaker  Alex Kroon  8.0  (12.0)  12.0  10.0  8.0  50.0  38.0
11th  Bernard the Boat  404  QLSC  Mark Holt  Martina Holt  10.0  8.0  8.0  (17.0 DNF)  17.0 DNS  60.0  43.0
12th  Keeping Up  391  TSC  Christopher Jones  John Wright  11.0  13.0  9.0  11.0  (17.0 DNF)  61.0  44.0
13th  Einhorn  007  CPSC  Tim Dunston  Lara Nosworthy  (17.0 RAF)  7.0  11.0  17.0 DNF  17.0 DNF  69.0  52.0
14th  30o of Separation  383  PKSC  Paul Robertson  Montanna Green  12.0  11.0  15.0  (17.0 DNS)  17.0 DNS  72.0  55.0
15th  Mid Coast Mowers  311  TSC  Gavan Pereira  Bailey Pereira  (17.0 DNC)  14.0  14.0  12.0  17.0 DNS  74.0  57.0
16th  Final Phase  389  StGSC  Howard Wooley  Jan Wooley  13.0  15.0  (17.0 DNF)  17.0 DNS  17.0 DNS  79.0  62.0

HANDICAP OVERALL

Rank  Boat  SailNo  Club  Helm  Crew  R1  R2  R3  R4  R5  Total  Nett
1st  Skulker  358  PKSC  John Richardson  Lachlan Beavan  4.0  3.0  (8.0)  1.0  4.0  20.0  12.0
2nd  Aqua Rodent  2034  QLSC  Rohan Nosworthy  Sophie Holt  11.0  (12.0)  1.0  2.0  2.0  28.0  16.0
3rd  Escape  401  TSC  Greg Roche  Ben Ferguson  8.0  (14.0)  5.0  3.0  1.0  31.0  17.0
4th  Carbon Neutral  395  NSC  Hugh Tait  Tara McCall  9.0  (15.0)  4.0  5.0  3.0  36.0  21.0
5th  Cracker Jack  403  QLSC  Warren Sykes  Andy MacLachlan  2.0  7.0  2.0  12.0  (17.0 DNF)  40.0  23.0
6th  That's Gold  398  TSC  Richard Dodds  Jeremy Dodds  7.0  (8.0)  6.0  4.0  6.0  31.0  23.0
7th  Wineot  394  TSC  David Hardaker  Alex Kroon  3.0  5.0  (9.0)  8.0  8.0  33.0  24.0
8th  Wilful Intent  349  PKSC  Ian Richardson  Mason Green  (17.0 DNC)  1.0  13.0  6.0  5.0  42.0  25.0
9th  Xanadu  338  StGSC  Gary Reeves  Paul Tyson  1.0  (17.0 OCS)  3.0  7.0  17.0 DNF  45.0  28.0
10th  Bernard the Boat  404  QLSC  Mark Holt  Martina Holt  6.0  2.0  7.0  (17.0 DNF)  17.0 DNS  49.0  32.0
11th  Phase X  1988  TSC  Stuart Ferguson  Rebekah Dodds  10.0  6.0  (12.0)  9.0  7.0  44.0  32.0
12th  Keeping Up  391  TSC  Christopher Jones  John Wright  12.0  11.0  11.0  11.0  (17.0 DNF)  62.0  45.0
13th  Mid Coast Mowers  311  TSC  Gavan Pereira  Bailey Pereira  (17.0 DNC)  9.0  10.0  10.0  17.0 DNS  63.0  46.0
14th  30o of Separation  383  PKSC  Paul Robertson  Montanna Green  13.0  4.0  14.0  (17.0 DNS)  17.0 DNS  65.0  48.0
15th  Final Phase  389  StGSC  Howard Wooley  Jan Wooley  5.0  10.0  (17.0 DNF)  17.0 DNS  17.0 DNS  66.0  49.0
16th  Einhorn  007  CPSC  Tim Dunston  Lara Nosworthy  (17.0 RAF)  13.0  15.0  17.0 DNF  17.0 DNF  79.0  62.0